„Pártok és egység”

1956. November 1., csütörtök

 

Országos események:

A szovjet hadsereg körülveszi és lezárja a magyarországi repülőtereket azzal az indokkal, hogy a sebesültek elszállítását biztosítják. Az ország keleti megyéiből nagyarányú szovjet csapatmozgásokat jelentenek - a határon túlról az ország belseje felé.
A Kormány Kabinet délelőtti ülésén Maléter Pál, Kovács István és Király Béla jelentést tesz a katonai helyzetről, majd tiltakozik Andropov nagykövetnél a szovjet csapatok hadműveleti előkészületei miatt. A nagykövet kitérő és megtévesztő szándékú válaszokat ad. A kabinet a főváros körül védelmi övezet kiépítését rendeli el
Délután a kabinet újabb ülést tart Andropov nagykövet részvételével, aki továbbra sem ad kielégítő magyarázatot a szovjet csapatok bevonulására. A kormány egyoldalúan felmondja a Varsói Szerződést, deklarálja Magyarország semlegességét; egyúttal az ENSZ-hez fordul, és kéri a négy nagyhatalmat az ország semlegességének garantálására. A kormány azonnali tárgyalásokat kezdeményez a Szovjetunióval, és bejelenti, hogy az ENSZ-hez intézett táviratot visszavonja, ha a szovjet csapatmozgásokat rögtön visszafordítják. Este Nagy Imre rádióbeszédben szól a kormány döntéseiről.
A kormány megtiltja, hogy a honvédség fegyveres ellenállást tanúsítson a szovjet haderővel szemben. A hadvezetés intézkedik a csapatmozgások felderítéséről.
Délután megalakul a Fővárosi Nemzeti Bizottság, vezetője a kisgazdapárti Kővágó József, aki a koalíciós években Budapest polgármestere volt.
A Független Kisgazdapárt megválasztja vezetőit. Kovács Béla a párt elnöke, Kővágó József a főtitkár, helyettesei Pártay Tivadar és Vidovics Ferenc. Újraindul a Kis Újság Futó Dezső szerkesztésében. Zajgóvári Károly vezetésével megalakul és programot hirdet a Keresztény Magyar Párt; Soltész Jenő vezetésével létrejön a Keresztény Front, amely a keresztény politikai erők egyesítését tűzi ki célként.
Az Írószövetség közleménye az önbíráskodás beszüntetésére hív fel.
Az ELTE bölcsészkarán megalakul az Országos Egyetemi Forradalmi Diákbizottság, vezetője Pozsár István.
Nagy Imre a budapesti munkástanácsok vezetőivel tárgyal, akik korábbi véleményüket megváltoztatva a sztrájk befejezésére felhívó nyilatkozatot adnak közre a rádióban.
22 órakor a rádióban felvételről elhangzik Kádár János beszéde, amelyben bejelenti az MSZMP megalakulását, hitet tesz "népünk dicsőséges felkelése" mellett, és deklarálja a múlt politikájával való gyökeres szakítást. A beszéd elhangzása idején Kádárt már hiába keresik vezetőtársai és felesége. Münnich Ferenc közvetítésével a szovjet nagykövetségre hívták, majd repülőgéppel Moszkvába vitték.
Hruscsov, Malenkov és Molotov délelőtt Bresztben a lengyel vezetőket tájékoztatja a Magyarországon készülő fegyveres beavat-kozásról. Gomułka és társai különvéleményüket hangoztatva tudomásul veszik a döntést. Moszkvában az SZKP Elnöksége meg-hallgatja Szuszlov és Mikojan tájékoztatóját, és megerősítik a beavatkozásról szóló döntést.
Az ENSZ-közgyűlés az Egyesült Államok javaslatára felszólítja Izraelt a háború beszüntetésére és csapatai visszavonására.

 

Zalai és nagykanizsai események:

1956. november 1.
A megyei lap tudósítása az elmúlt napok megyei eseményeiről

Hírek

- Teljes kapacitással dolgozik a Zalaegerszegi Vajgyár. Azokat a munkásokat, akikre a munka folytonosságának biztosítása miatt szükség van, gépkocsival szállították be munkahelyükre. A korábban jelzett 500 mázsa sajtot és több mint 50 mázsa vajat, tegnapelőtt, október 30-án reggel 6 órakor útba indították a főváros felé.
- Több mint 20 000 forint értékű élelmiszert gyűjtöttek a bucsuszentlászlói fiatalok Budapest lakosságának. Háromezer forintnál több készpénz is összegyűlt, amelyért szintén élelmiszert vásároltak. Többek között húst, lisztet, s egyéb élelmiszereket küldtek a budapesti lakosságnak.
- Közös értekezletet tartottak Nagykanizsán az olajipari munkástanácsok, ahol elhatározták, hogy addig egyetlen csepp olajat nem szállítanak a feldolgozó üzembe, amíg az ország területén szovjet csapatok tartózkodnak. Ezen elhatározáshoz csatlakozva a Zalai Kőolajipari Vállalat sem ad ki egyetlen csepp üzemanyagot sem, amíg a szovjet csapatok kivonása meg nem történik.
- Több küldöttség kereste fel az elmúlt napon a Zalaegerszegi Járási Forradalmi Bizottságot, hogy elismerésüket, őszinte örömüket fejezzék ki a begyűjtés eltörlése miatt. E küldöttségek megnyilatkozásának értékét növeli, hogy a múlttól eltérően nem előre megszervezett "felkészített" emberek vezették azokat.
- A zalaegerszegi járás 86 községében megalakították a forradalmi bizottságokat. Egyik legfontosabb teendőjüknek a forradalmi bizottságok a rend s a fegyelem fenntartása mellett a fővárosi lakosság megsegítését tartják. A járás több községéből jelezték már nagyobb mennyiségű pénz és élelmiszer összegyűjtését.

Forrás: Új Zala, 1956. november 1.

 

Nagykanizsa, 1956. november 1.
A Nagykanizsai Nemzeti Bizottság felhívása a város lakóihoz

Figyelem ! Figyelem !
A Nemzeti Bizottság megnyugtatásul közli a város lakosságával, hogy a honvédelmi minisztériumtól most kapott értesülésünk szerint az országban észlelhető szovjet csapatmozdulatok a szovjet haderők kivonulását biztosító intézkedések következményei. A csapatmozdulatokkal szemben az ország népe a legszigorúbb semlegesség alapján viselkedik. Minden felesleges beavatkozás káros következményekkel járna.
A nemzeti bizottság további nyugalomra inti és kéri a lakosságot.

1956. nov. 1.

Nemzeti bizottság

Ezt a tájékoztatást a magyar honvédelmi minisztérium és a szovjet követség között folytatott tárgyalások alapján közöljük.

Forrás: Megyei Bíróság, B. 967/1957.