„Az emberek felszabadultak voltak.
Boldogok. ”

1956. Október 28., vasárnap

 

Országos események:

A Corvin köz ellen hajnalban indított szovjet katonai akció kudarcba fullad. Ukrajnából reggel újabb szovjet katonai egységek érkeznek Magyarországra.
Az MDP Politikai Bizottsága Mikojan és Szuszlov részvételével elfogadja a fordulatot jelentő új platformot, amely a Nagy Imre-kormány programjának alapja lesz. Nemzeti demokratikus mozgalomnak értékelik a felkelést, tűzszünetet hirdetnek és tárgyalnak a felkelőkkel, kivonják a szovjet csapatokat a fővárosból és tárgyalások indulnak a teljes csapatkivonásról, felszámolják az ÁVH-t, nemzetőrség alakul a felkelők bevonásával. A szovjet küldöttek leszögezik: további engedmények nem tehetők.
A Központi Vezetőség ülése is elfogadja az új platformot, egyúttal valamennyi vezető pártszerv hatáskörét az újonnan létrehozott pártelnökségre ruházza. Az Elnökség tagjai: Kádár János (elnök), Apró Antal, Kiss Károly, Münnich Ferenc, Nagy Imre, Szántó Zoltán.
Moszkvában ülésezik az SZKP Elnöksége, amelyre jelentéstételre hazarendelik Szuszlovot. A testület Hruscsov javaslatára, éles vita után beletörődik a Nagy Imre-kormány új politikájába, és hogy kivonják csapataikat Budapestről.
Megalakul a Magyar Értelmiség Forradalmi Tanácsa, amely a Nagy Imre-csoport szellemét képviseli. Vezetője Ádám György. 13.20-kor Nagy Imre a rádióban bejelenti az általános tűzszünetet; a fegyveres erők csak megtámadásuk esetén léphetnek harcba. 14 órakor a Nagy Imre-kormány leteszi az esküt és megtartja alakuló ülését, elfogadja a kormánynyilatkozatot, amelyet ezt követően Nagy Imre rádióbeszédben ismertet.
A tűzszünet meghirdetése ellenére a harcok nem szűnnek meg teljesen. Budapesten felkelőcsoport alakul Erzsébetvárosban Steiner Lajos vezetésével, a Kisfaludy utcában Fáncsik György vezetésével. Súlyos megtorló akciók, illetve összetűzések zajlanak Bács-Kiskun megye több városában. A legtöbb településen a forradalmi bizottságok megalakulásának, illetve hatalomátvételének folyamata zajlik. Átveszik a helyi lapok irányítását. Nemzetőrségek alakulnak, megállapodások jönnek létre a helyőrségek parancsnokaival.
Győrött tüntetők követelik a nemzeti tanács kommunista és zsidó tagjainak eltávolítását, támadják a tanács vezetőjét, Szigethy Attilát, sőt ellenkormány megszervezését is javasolják. A kormány az ÁVH megszüntetését csak a rendteremtést követően ígérte, de a hírre azonnal megindul a testület feloszlása. Az állambiztonságiak közül sokan rendőregyenruhát öltenek vagy elmenekülnek.
Késő este a HM-ben a Tűzoltó utcai és a Corvin közi felkelők képviselői eredménytelen tárgyalást folytatnak a katonai vezetőkkel. Éjszaka repülővel Moszkvába viszik Gerő Ernőt, Hegedüs Andrást és más kommunista vezetőket, akik kompromittálódtak a Rákosi-féle politika képviselőiként
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa a Szovjetunió ellenszavazata és Jugoszlávia tartózkodása mellett napirendre tűzi a magyarországi helyzet megvitatását. A nyugati nagyhatalmak határozati javaslatot még nem terjesztenek elő, egyelőre a kérdés napirenden tartása a céljuk.

 

Nagykanizsai események:

Nagykanizsa 1956. október 28.
A nagykanizsai Rendfenntartó Közegek Parancsnokságának
közleménye

Nagykanizsa Dolgozó Népe !

Az elmúlt éjszaka folyamán a város különböző pontjain felelőtlen rendbontó személyek ismételten fosztogattak és lövéseket adtak le a Rendfenntartó Közegek tagjaira, valamint a város egyes középületeire. A rendfenntartó közegek tagjainak a józanságán és lojális magatartásán múlott, hogy a városban emberéletben nem esett kár. A történtek arra kell figyelmeztessék a város becsületes lakosságát, hogy tegyen meg minden tőle telhetőt és akadályozza meg a felelőtlen elemek rendbontási és fosztogatási kísérleteit amelyek könnyen vérontáshoz vezethetnek, és ennek becsületes dolgozók is áldozatául eshetnek.
A Rendfenntartó Közegek mindent el fognak követni annak érdekében, hogy a város nyugalma és rendje tökéletesen helyreálljon. Azokkal szemben, akik megbontják a nyugalmat és a rendet, valamint fosztogatnak vagy arra kísérletet tesznek a törvényes rendelkezések értelmében a legszigorúbban fogunk eljárni.
Továbbá felhívjuk a lakosság figyelmét, hogy az e hó 27-i rendelkezés értelmében amely a közlekedési korlátozásra vonatkozik, délután 17, azaz 5 órától reggel 6 óráig a lakóházak, középületek és egyéb intézmények kapuit zárva kell tartani és bebocsátani csak a hozzátartozókat lehet.

Nagykanizsa, 1956. október 28.

A Rendfenntartó Közegek Parancsnoksága

Figyelem ! Figyelem !

Felhívjuk a város becsületes lakosságának a figyelmét, hogy aki valahol rendbontást vagy fosztogatást tapasztal, azt azonnal jelentse a rendfenntartó közegeknek.

Forrás: Megyei Bíróság, B. 967/1957.