A Pannon Tükör 2003. évi Deák-száma tematikus részének tervezett tartalma

A 8. évfolyamába lépett Pannon Tükör 2003-ban is készül tematikus számot megjelentetni.
Az elmúlt évben Kossuth Lajos születésének 200 éves évfordulóját egy az emlékének szentelt számmal ünnepeltük (Pannon Tükör 2002/2.). Egy általános témájú, a terület szakavatott kutatója tollából származó tanulmány (Hermann Róbert: Kossuth, a parlamenti diktátor) mellett a zalai vonatkozások megörökítése volt a szám attrakciója (Molnár András: Kossuth Lajos és Zala megye kapcsolata 1836-1848 és Béres Katalin: Kossuth Lajos és Zala megye kapcsolata 1867-1894).
Ebben a számban már feltűnt az az elv, melyet következetesen érvényesíteni kívánunk a Deák Ferenc emléke előtt tisztelgő számunkban is. Főként azokat a vonásokat szeretnénk feleleveníteni, melyek a pannon tájon élőkhöz kötik Deák emlékét.
Elveink között szerepel az is, hogy – kulturális folyóiratként – főként a történelmi Zala megye területéről (ez a mai szlovéniai magyarságot is magába foglalja) adjunk hírt olvasóinknak. A szlovéniai magyarság fontos reprezentánsai, Göncz László és Zagorec-Csuka Judit rendszeresen publikál lapunkban, akárcsak munkatársunk, Bence Lajos.
Ők, a szlovéniai magyarok nagy szeretettel ápolják Zala György szobrászművész hagyatékát, melynek fontos részét képezik a Deákot ábrázoló művek.
Fontos eleme a lap megjelenésének, hogy szép kivitelű, sok illusztrációt tartalmazó. "Testvérmúzsák" rovatában sok – főként vidékünkhöz kötődő – képzőművész bemutatkozását teszi lehetővé, a Deák számunkban is erre törekszünk. Egy korábbi számunkban már – készülve a bicentenáriumra – Deák kúriájáról terjedelmesebb írást közültünk Molnár András tollából(Molnár András: Deák Ferenc kehidai kúriája. Pannon Tükör 2001/2.).
Az ilyen történeti témájú tematikus szám jól illeszkedik abba a széles kulturális folyóiratos felfogásba, melyhez az olvasáskultúra, a nyomdászat és a kartográfia, az olajipar története, a helyismeret egyaránt közel áll. Természetesen a szépirodalmi értékeknek is fontos helye van a Pannon Tükörben. Szemlézzük is a "felségterületünkhöz" tartozó azon műveket, melyek kiadásukat és/vagy témájukat illetően kötődnek vidékünkhöz.

A tematikus szám tervezett tartalmáról:

A szakavatott szerzők biztosítékot jelentek a színvonalas feldolgozásra. Katona Csaba, Béres Katalin és Molnár András korábbi publikációi lapunkban már napvilágot láttak.

Deák-számban megjelenő írások várható listája:

Katona Csaba (Magyar Országos Levéltár, Budapest): Deák Balatonfüreden.
A szerző már publikált nálunk (A balatonfüredi nyár – anno 1861. Pannon tükör 2001/2.), a terület szakavatott ismerője. Számunkra azért is fontos az írása, mert Balatonfüred a történelmi Zala megy része volt.

Cserna Anna (Tolna Megyei levéltár, Szekszárd): Deák és Tolna megye (ez az írás a pannon táj másik megyéjének kapcsolatát világítja meg Deákkal.)

Béres Katalin (Göcseji Múzeum, Zalaegerszeg): A Deák-centenárium Zalában. (Egyszer már ünnepéltük Zalában Deák emlékezetét.) A szerző fent már említett írása (Kossuth Lajos és Zala megye kapcsolata 1867-1894) biztosíték a tervezett munka igényességére, színvonalára.

Megyeri Anna (Göcseji Múzeum, Zalaegerszeg): A zalaegerszegi Deák szobor és Deák tér. (Az emlékezet biztos alapja az emlékmű és a dísztér Zalaegerszegen, fontos írás lesz ez is számunkra.)

Kunics Zsuzsa (Thúry György Múzeum, Nagykanizsa): Deák emlékezete Nagykanizsán. (Nagykanizsa is magáénak vallja Deákot, hiszen ebben a városban volt kisdiák a haza bölcse.)

Molnár András (Zala Megyei Levéltár, Zalaegerszeg): Deák Antal történelmi regéi. (A levéltár igazgatója a Deák család másik nevezetes tagjának irodalmi vonatkozású munkásságát mutatja be.)

Borbás György: Egy ismeretlen Deák szoborról (a szobrot Zala György szobrászművész munkájaként azonosítja a szerző). Borbás György két kötetet is összeállított már Zala György művészete előtt tisztelegve.

A számot Deák-ábrázolásokról készült fényképfelvételek fogják illusztrálni.