„Ne várjon senki utasításra...”

1956. Október 31., szerda

 

Országos események:

Nagy Imre Király Béla vezérőrnagyot a Nemzetőrség főparancsnokává és Budapest katonai parancsnokává nevezi ki. A Kormány Kabinet döntése alapján Maléter Pált honvédelmi miniszterhelyettessé, Kovács Istvánt vezérkari főnökké nevezik ki.
A Kilián laktanyában katonák, rendőrök, nemzetőrök és felkelőcsoportok képviselői részvételével megalakul a Forradalmi Karhatalmi Bizottság, elnökévé Király Bélát választják. Egységes parancsnokság alá vonják a nemzetőrséget, amely a honvédség, a rendőrség, a határőrség és a felkelők alakulataiból alakult meg. Dudás József nem hajlandó fegyvereseit a közös parancsnokság alá rendelni.
Befejeződik a szovjet csapatok kivonása Budapestről, utoljára a kormányzati negyedet hagyják el.
Moszkvában az SZKP Elnöksége felülvizsgálja álláspontját, és úgy dönt, fegyveres beavatkozást hajt végre Magyarországon. Ezt megelőzően felkészít egy másik kormányt a hatalom átvételére, valamit tájékoztatja szövetségeseit és Jugoszlávia vezetőit. Nagy Imre kora délután beszédet mond a Kossuth téren, ahol bejelenti a kabinet döntését, amely szerint tárgyalásokra szólítják fel a Szovjetuniót csapatai teljes kivonásáról.
Nagy Imre és Tildy Zoltán a Dunántúli Nemzeti Tanács delegációjával, Losonczy Géza a Debreceni Forradalmi Bizottmány küldöttségével tárgyal.
Az MDP Elnöksége Szántó Zoltán előző napi javaslata alapján feloszlatja a pártot, és Magyar Szocialista Munkáspárt néven új párt alapítását kezdeményezi. Az új párt Ideiglenes Intéző Bizottságának tagjai: Donáth Ferenc, Kádár János, Kopácsi Sándor, Losonczy Géza, Lukács György, Nagy Imre, Szántó Zoltán. A párt Népszabadság címmel ad ki lapot, amelynek főszerkesztője Haraszti Sándor. Kádár elnökletével megtartják a párt alakuló ülését.
Az újjáalakuló Szociáldemokrata Párt megválasztja vezetőségét: az elnök Kéthly Anna, a főtitkár Kelemen Gyula. Kéthly és Révész András Bécsbe utazik a Szocialista Internacionálé ülésére. A szociáldemokraták tárgyalnak a SZOT vezetőivel a szakszervezeti mozgalom jövőjéről. Másnaptól a Népszava - Népakarat címen - ismét a szociáldemokraták lapjaként jelenik meg, Révész Mihály szerkesztésében.
Petőfi Párt néven alakul újjá a Nemzeti Parasztpárt, főtitkára Farkas Ferenc. A pártvezetőség mellett neves írók részvételével szellemi irányító testületet is létrehoznak.
Kiss Sándor ideiglenes vezetésével újjáalakul a Parasztszövetség.
Mikó Árpád és Molnár György vezetésével újjáalakul a Kereszténydemokrata Néppárt; Keresztes Sándor, Farkas Dénes és Mihelics Vid a Demokrata Néppárt újjászervezését kezdeményezi. Hornyák Tibor társaival újjászervezi a Magyar Függetlenségi Pártot.
Dudás József lapjában, a Magyar Függetlenségben új ideiglenes kormány megalakítását követeli Nagy Imre, Kovács Béla, Kádár János, Kéthly Anna, Kiss Sándor bevonásával, a kompromittálódott személyek mellőzésével.
A Független Kisgazdapárt megkezdi helyi szervezeteinek újjáélesztését. Kovács Béla Pécsett, az FKGP nagygyűlésén beszédet mond, óva int a nyugati segítségbe vetett túlzott reményektől. Mindszenty József este 9-kor megérkezik budai rezidenciájába egy rétsági katonai alakulat kíséretében.
Ausztria kiutasítja az országból a magyar események hatására odaérkezett Nagy Ferenc volt miniszterelnököt.
Eisenhower amerikai elnök televíziós beszédében úgy nyilatkozik: az egész világ sorsa szempontjából alapvető lépés volna, ha a Szovjetunió valóban az előző napi nyilatkozata alapján cselekedne, s kivonná csapatait Magyarországról és Lengyelországból.
A brit és a francia fegyveres erők is bekapcsolódnak Izrael oldalán a közel-keleti konfliktusba. A szovjet kormány követeli az inter-venciós csapatok azonnali kivonását Egyiptomból. Zsukov marsall irányítása alatt folyik a "Forgószél" fedőnevű hadművelet kidol-gozása Magyarország megszállására.

 

Zalai és nagykanizsai események:

1956. október 31.
Beszámoló az elmúlt napok megyei eseményeiről

Hírek

- A megye falvainak mintegy 60-70 százalékában már megalakultak a forradalmi tanácsok, illetőleg nemzeti bizottságok. Valamennyi járási székhelyen nemzeti bizottságok alakultak.
- Élelmiszert gyűjtenek a megye falvaiban a főváros lakosságának. Ezideig a megye területéről mintegy 6-7 tehergépkocsi élelmiszer összegyűjtését jelezték, így Zalaszentlőrincről 10 mázsa élelmiszer összegyűjtéséről adtak tájékoztatást.
- Csatlakozva a győri rádió felhívásához a Zalaegerszegi Ruhagyárban és a Zalaegerszegi Általános Asztalosipari Vállalatnál tegnap beszüntették a munkát. A munkások egységes véleménye szerint, amíg a magyar kormány fel nem bontja a Varsói Szerződést, s a szovjet csapatok el nem hagyják az ország területét, nem hajlandók dolgozni.
- 6 tagú pedagógus tanács vette át a megyei és a Zalaegerszeg városi oktatási osztály vezetését 3 tagja, Simonffy Emil, Hortobágyi László és Veczkó József, a városi oktatási osztályét Szerencsés Rudolf, Ostoros Károly és Udvarlaky Sándorné irányítja.

Forrás: Új Zala, 1956. október 31.

 

Nagykanizsa 1956. október 31.
A Kőolajkutató és Feltáró Vállalat Dunántúli Kerülete Összmunkástanácsa
értekezletéről készült jegyzőkönyv

Felvétetett 1956. október 31-én a Kőolajkutató és Feltáró Vállalat Dunántúli Kerülete Munkástanácsa üléséről.
Jelen vannak: a munkástanács tagjai Nagykanizsáról, Budafa, Lovászi Nagylengyel, Babócsa, Hídvég üzemekből.
A Tanács tagjai felkérik a Győrbe küldött és visszaérkezett munkástanács tagját, hogy számoljon be a győri eseményekről:

Beszámoló:
Először is a legfontosabbat mondom el. Az olajbányászat részéről még a mai napon két főt kell azonnal útbaigazítani Győr felé az ottani Nemzeti Bizottmányhoz. Az olajiparba beleértendő: az összes külső üzemek, Nagykanizsa, Gépgyár. Zalaegerszeg is.
Azt hiszem arról már hallottak, hogy Nagy Ferenc Bécsbe érkezett, de ott tudomására hozták, hogy utazzon vissza Párizsba.
Győrbe is megjelentek Nagy Ferenc megbízottai, de sikerült őket lefegyverezni és ártalmatlanná tenni.
Az ottani ülésen 7 pont lett napirendre tűzve, amelyeket felolvasok. A pontokat elfogadták.

1./ Az összevont forradalmi tanács megalakítása.
2./ Katonai parancsnokság azonnali fölállítása.
3./ Az orosz hadsereg mai d. u. 2 óráig Budapestről és december 31-ig az országból való kivonása. (Ez idő talán hosszúnak tűnik, de nagyon sokan vannak és igen nehezen megy a kivonásuk.)
4./ A polgári fegyveres őrség megszervezése.
5./ Szervezett ülősztrájk. Kivételt képez, a közellátás, TMK stb.
6./ 24 órán belül a Kormány teljhatalmú megbízottja meg kell, hogy jelenjen Győrbe, ha nem, akkor új kormány alakítandó. (Nagy Imre megjelenése.)
7./ Több pártrendszeren alapuló szabad választás. Addig azonban, amíg az oroszok itt vannak nem lehet megvalósítani.

A budapesti fiatalok kérése, hogy ne ilyen rendszertelenül küldjük az élelmeket. Azonkívül csak az általuk megadott címekre irányítsuk. A kötszerrel igen rosszul állnak.
A tanács megállapodik abban, hogy mivel a legrendezettebb tanács Lovásziban működik az egyik kiküldött onnan megy Győrbe, másiknak pedig a Fúrási vállalattól Zágon Ferencet javasolják. A két kiküldött délután 14 h-kor elindul Győrbe.
Katonai híreket szeretne hallani a Tanács.
Székesfehérvári székhellyel megalakult egy katonai tanács, amelynek az összdunántúli katonai parancsnokságok engedelmességgel tartoznak.
A Budapestről kivont orosz csapatok helyett magyar csapatok lesznek fölküldve.
A Tanács elnöke felteszi a kérdést, hogy személyi kérdésekkel foglalkozzon-e a Tanács pillanatnyilag.
A válasz egyhangú NEM.
A Tanács elnöke felolvassa az előző napon hozott határozatokat, amelyeket Budapestre fognak továbbítani. Elnézést kér, hogy az üzemek tanácstagjai nem lehettek jelen, de nem tudta őket értesíteni. Reméli, hogy a pontokat ők is elfogadják.
A Tanácstagok egyhangúlag kézfeltartással elfogadják a felolvasott határozatokat.
A Munkástanács azonkívül megállapodik még abban, hogy ahol még a fúrásnál további tevékenységre feltétlenül szükség van, azt befejezik, utána abbahagyják a munkát. Tehát ahol a lyuk veszélyeztetése nélkül abba lehet a munkát hagyni, ott nem kell továbbfolytatni a fúrást.
A városból érkezett legújabb hír szerint Orbán [Nándor] századost megválasztották a kanizsai Nemzetőrség parancsnokává. A nemzetőrséget felfegyverzik még a mai napon.
A Munkástanács elnöke bejelenti, hogy Pataki Mihály a Tanács előtt kíván lemondani párttitkári funkciójáról, elfogadják-e ezt az elvtársak?
A Tanács egyhangúlag elfogadja, hogy Pataki Mihály bejelentse lemondását.
A Tanács továbbá elhatározza, hogy személyi kérdésekkel nem foglalkozik, azzal majd a későbbiek során megválasztandó Igazgatói Tanácsot bízzák meg.
A tanácstagok részéről felmerül a bér kérdése is. A Tanács megállapodik abban, hogy a bérkérdést majd a későbbiek folyamán fogja megtárgyalni, mivel a Bank csak felsőbb utasításra adhat ki pénzt, tehát erre külön kormányutasítás kell. Abban azonban megállapodnak, hogy október hó 24-től a dolgozók mindegyike a szimpla fizetést kapja, akár dolgozik, akár nem.
Az elnök kéri a Munkástanácsot, hogy válasszák meg a 15 tagú igazgatási tanácsot. Nagylengyelből 2 fő, Lovásziból 2 fő, Budafáról 1, Babócsáról 1, a többi kisüzemek Nagykanizsához tartoznak, tehát 9 személyt pedig Nagykanizsáról jelöljön ki.
A vita során felmerült, mivel Nagylengyelben van a legnagyobb létszám, onnan 3 főt jelöljenek. A Tanács tehát megállapodik abban, hogy Nagylengyelből 3 fő választandó be az Igazgatási Tanácsba.
Az elnök még közli a megjelentekkel, hogy az Igazgatói Tanácsba nem lehet senki soviniszta, egy célja kell, hogy legyen mindenkinek, a közös munkásérdek képviselése. Amint látjuk, hogy nem megfelelő, azonnal le lesz váltva.
A végső megállapodás tehát: Az Igazgatói Tanács 15 tagból áll. Nagylengyel 3 fő, Lovászi 2 fő, Budafa 1 fő, Babócsa 1 fő, Nagykanizsa 8 fő.
A Tanács behívja Pataki Mihályt, aki lemond párttitkári tisztségéről és kéri a Bugár-csoportba szerelői minőségbe való beosztását. A Tanács egyhangúlag elhatározza, hogy Pataki Mihály l-jén foglalja el motorszerelői beosztását a Bugár-csoportba.
A Tanács megválasztotta az Igazgatósági tagokat. Névszerint a következők:

Nagylengyel: Komornoki László, Dezse, Lakatos [Rezső].
Budafa: Barabás Géza.
Lovászi: Parragi, Vörös.
Babócsa: Kálovics.
Nagykanizsa: Bíró [Ernő], Bugár [József], Csigó, Keményffi, Lasszy [József], Rácz, Réti [György], Tersánszky [László].

Az Igazgatósági Tanács első megbeszélése ma d. u. 2 órakor lesz.
A Tanács megjelöli a kiküldötteket, akik a laktanyából a nemzetőrség részére a fegyvert a Centrálba szállítják.
Felvetődik a kérdés az illetéktelen személyek lakásában lévő telefonkészülékek kikapcsolásáról.
Az elnök bejelenti, hogy ebben a kérdésben már megtörtént az intézkedés. Továbbá bejelenti, hogy a zalaegerszegi nemzeti bizottság egy személyt kér az olajipar részéről, aki bennünket képvisel.
A Tanács egyhangúlag Komornoki Lászlót jelöli meg, aki Zalaegerszeghez egyébként is közel lakik. Komornoki László azonnal útnak is indul a zalaegerszegi nemzeti bizottsághoz.
A lovászi küldöttség vezetője bejelenti, hogy Lovászinak rádióadója van, amely állandóan működik.
Több kérdés nem merült fel, az ülést az elnök bezárja.

K. m. f.

Forrás: Megyei Bíróság, TB. 1/1958.

 

Nagykanizsa, 1956. október 31.
A Dunántúli Kőolajipari Gépgyár Munkástanácsa által kiállított
megbízólevelek

1. sz. Megbízólevél

A Dunántúli Kőolajipari Vállalat Munkástanácsa megbízza Gallisz Gyula, dolgozót, hogy a mai nappal 1956. október 31-én vegye át az üzemi bizottság vezetését.
Az ügyintézés menetét józan belátására bízzák.

Nagykanizsa, 1956. október 31.

Nagy Péter s. k.
a munkástanács elnöke

 

2. sz. Megbízólevél

A Dunántúli Kőolajipari Gépgyár Munkástanácsa az alább felsorolt tanácstagokat állandó jelleggel a nagykanizsai Városi Nemzeti Bizottságba delegálta 1956. október 31-től.
Érvényes visszavonásig.

Czapári Gyula
Békéi Gyula
Márkus Andor
Györe Ferenc
Kovács Károly
Gerencsér Lajos
Bálics Károly
Baján György
Szemerédi József

 

Nagykanizsa, 1956. október 31.

Dunántúli Kőolajipari Gépgyár
Nagykanizsa

Nagy Péter
munkástanács elnöke

Forrás: Megyei Bíróság, TB. 1/1958.

 

Nagykanizsa, 1956. október 31.
A Dunántúli Kőolajipari Gépgyár Munkástanácsának átirata
a Városi Nemzeti Bizottsághoz

Nemzeti Bizottság
Nagykanizsa

A Dunántúli Kőolajipari Gépgyár Munkástanácsa kéri a Nemzeti Bizottságot, hogy az alant felsorolt személyek magántulajdonban lévő távbeszélőkészülékeit a további intézkedésig a nagykanizsai 1. sz. Postahivatal főnökével kapcsoltassa ki.

Juhász János Nagykanizsa, Zárda u.
Udvari László Nagykanizsa, Magyar u.
Nádasi József Nagykanizsa, Fő ut. 10.

Indok: a fent felsorolt személyek jelenleg felfüggesztés alatt állnak, így számukra a távbeszélőkészülék üzemben tartása nem kívánatos.

Nagykanizsa, 1956. október 31.

Nagy Péter
munkástanács elnöke

Forrás: Megyei Bíróság, B. 965/1957.

 

Nagykanizsa, 1956. október 31.
A Dunántúli Kőolajipari Gépgyár Munkástanácsának határozata
a Sztrájkbizottság létrehozásáról

A Sztrájkbizottság névsora:

Traktorműhely:
Raktár:
T.M.K.:
I. üzem:
II. üzem:
III. üzem:
Takács Géza
Tilinger József
Tóth István
Császár József
Vida Lajos
Fábián István

Jámbor Ferenc
sztrájkbizottság vezetője

Nagykanizsa, 1956. október 31.

Forrás: Megyei Bíróság, TB. 1/1958.

 

Nagykanizsa, 1956. október 31.
A Dunántúli Kőolajipari Gépgyár Munkástanácsának határozatai

7. sz. Határozat

A munkástanács döntése az igazgatóval való bizalmatlansági kérdés felvetésével kapcsolatban a munkástanács a dolgozók nevében bizalmatlanságot szavazott az igazgatónak, felfüggeszti, ügyét kivizsgálásra a létrehozott bizottság elé terjeszti.
A fegyelmi bizottságba Varga Béla igazgató helyett Kelemen Istvánt választotta az igazgatótanács.

Nagykanizsa, 1956. október 31.

Villányi József
munkástanács elnöke

 

8. sz. Határozat

A munkástanács tagjai titkos szavazással 38 szavazattal Nagy Pétert jelölték igazgatónak.

Nagykanizsa, 1956. október 31.

Villányi József
munkástanács elnöke

 

9. sz. Határozat

A munkástanács az üzemi bizottsági ügyek ideiglenes intézésére egyhangúlag Gallisz Gyula kartársat jelölte.
Köteles átvenni az üzemi bizottság épületét, ügyintézését. Az ügyintézés menetét józan belátására bízzuk.

Nagykanizsa, 1956. október 31.

Villányi József
munkástanács elnöke

 

10. sz. Határozat

Az Üzemi Bizottság eddigi beosztottjai a gyártelep területén tartózkodhatnak, ügyüket a fegyelmi bizottság vizsgálja.

Nagykanizsa, 1956. október 31.

Villányi József
munkástanács elnöke

Forrás: Megyei Bíróság, B. 695/1958.

 

Nagykanizsa, 1956. október 31.
A város Nemzeti Bizottságának felhívása a hősi halottakra
emlékező felvonulásra

A Nemzeti Bizottság felkéri a város lakosságát, hogy a forradalom harcaiban hősi halált halt magyar véreink emlékére és a róluk való megemlékezésre november hó l-jén és 2-án 18 és 20 óra között ablakaikat gyertyafénnyel világítsák ki.
A gyászlobogókat november hó 2-án is hagyják kint.
Értesítjük a város lakosságát, hogy az olajipari gépgyár dolgozói a szabadsághősök tiszteletére a holnapi nap folyamán kegyeleti felvonulást rendeznek a temetőben.
A gépgyár munkástanácsa felhívja a gépgyár dolgozóit, hogy holnap reggel 9 órakor gyülekezzenek a gépgyár udvarán. A kegyeleti felvonulás a gépgyártól 1/2 10 órakor indul a Somogyi Béla úton a Fő utcán és a Csengeri úton át a temetőbe.
Felkérjük a város lakosságát, hogy aki a kegyeleti felvonuláson részt akar venni csatlakozzon a menethez.

Városi Nemzeti Bizottság, 1956. október 31.

Forrás: Megyei Bíróság, B. 967/1957.

 

Nagykanizsa, 1956. október 31.
A város Nemzeti Bizottságának felhívása

Felhívjuk a város összes középiskolai tanulóinak figyelmét, hogy ma du. 2 órakor az iskoláikban jelenjenek meg a Forradalmi Diáktanács küldötteinek megválasztására.

Nagykanizsa, 1956. október 31.

Forrás: Megyei Bíróság, B. 967/1957.