Mario Vargas Llosára emlékezünk

89 éves korában elhunyt Mario Vargas Llosa Nobel-díjas író, akinek művei főként a totalitarizmus gonoszságairól szóltak.

Vargas Llosa, aki 1936. március 28-án született, ötéves korára tanult meg olvasni, és főleg olyan szórakoztató irodalmi nagyágyúkon nőtt fel, mint Alexandre Dumas, Karl May vagy Victor Hugo. A latin-amerikai irodalommal csak hazájától távol, 1958-as Európába érkezése után ismerkedett meg igazán.

Legismertebb, itthon is megjelent művei közé tartozik a Négy óra a Catedralban, a Háború a világ végén, a Pantaleón és a hölgyvendégek, a Mayta története, a Ki ölte meg Palomino Molerót, a Halál az Andokban.

Vargas Llosát 2015-ben az irodalomtudományok díszdoktorává avatta az Eötvös Loránd Tudományegyetem.

A szerző, akinek végül 2010-ben ítélték oda az irodalmi Nobel-díjat, melyet – az akadémia indoklása szerint – Llosa a hatalmi berendezkedések élethű bemutatásáért és az egyén ellenállásának és kudarcának képszerű ábrázolásáért kapta.

(forrás: hvg.hu)

Előadás és könyvbemutató Takács-Sánta András humánökológussal – beszámoló

Múlt heti vendégünk Takács-Sánta András humánökológus, az ELTE oktatója volt. Délelőtt a Batthyány Lajos Gimnázium diákjainak tartott izgalmas előadást a klímaváltozásról, az ember szerepéről és arról, hogy mit is tehetünk mi, miért érdemes bízni és reményekkel telve a jövőbe tekinteni.

Délután a felnőtt közönséget is sikerült a székhez szegeznie előadásával, ahol a cselekvő remény mellett fontos hangsúlyt kapott a világ és annak politikai környezete, mely elengedhetetlen a változásokhoz. Az egyének szerepvállalása is elengedhetetlen, mit tudunk tenni a környezetünk jobbá tételében, ehhez nyújt segítséget és ötleteket az előadó által is szerkesztett kiutak.hu

Vendégünk először járt Nagykanizsán, így a két előadás között a városnézés sem maradt el. 

A program a Könyvtár és a Nagykanizsai Jane Goodall Intézet Regionális Központjának közös szervezésében valósult meg.

Képes beszámolónk