Egész hetünket bearanyozták a könyvtárba látogató óvodások és kisiskolások csoportjai, akik a Magyar Népmese Napja alkalmából látogattak el a könyvtárba, hogy kollégáink, Szabó Eszter, Pálfi Dénes és Krasznai Bertalan jóvoltából az ünnep részesei legyenek. A programsorozat zárásaként a családokat is várjuk 2022. szeptember 30-án, pénteken 16–18 óráig.
Hónap: 2022 szeptember
Vért adó olvasóinkat várjuk a könyvtárba
Célunk, hogy közösen ajándékozzuk meg beteg embertársainkat az egyik legszebb ajándékkal, az élet örömével! Véradásra várjuk 2022. október 4-én, kedden 12–16 óra közt a Halis István Városi Könyvtárba.
Hogyan értsük meg egymást?
Minden generációnak érdekes előadás a könyvtárban.
Szeretettel várjuk 2022. október 5-én 9:30-ra a könyvtárba.
A képre kattintva jól olvashatóvá válik a plakát tartalma.
A szombat a családé, a könyvtárban is
Érdemes szombatra időzíteni a könyvtárlátogatást, mert szombatonként a könyv mellé más érdekességet is ajánlunk.
2022. október 1-jén a Kálvin téri könyvtárpalotában 9–13 óráig (a Könyvtári szombatok negyedik alkalma).
A könyvtári szombatok harmadik programjának vendégei nagy örömmel vették tudomásul az új lehetőségeket. Képes beszámolónk
Kóstoljon bele a Könyvtári szombatok és a frissen főzött kávé ízébe. Mindkettőt ingyenesen kínáljuk.
Újabb csoporttal gazdagodott a könyvtárban kávézásra vendégeket várók lajstroma
A Hölgyklub is csatlakozott az önkéntesek sorába. A Hölgyklub csatlakozása egyben az Idősek filmklubja első alkalmához kapcsolódott, melyről a Kanizsa Tv is hírt adott.
Olvasóink javaslatait várjuk!
Keressük azokat a könyveket, melyek a város története szempontjából fontosak és elektronikusan is közzétehetők. Azokat a műveket, melyek ennek a két feltételnek megfelelnek, az érdeklődők elé tárjuk. Olvasóinkat és mindazokat, akik a heti hírlevelünket látják, arra kérjük, tegyenek további javaslatokat.
A válogatáshoz tartozó további könyvek, melyeket előző levelünkben mutattunk be:
- Horváth Gyula: Kanizsa város története s annak jelen viszonyai (1861)
- Barbarits Lajos: Nagykanizsa
- Nagykanizsa. Városi monográfia I. (A kezdetektől 1690-ig)
- Nagykanizsa. Városi monográfia II. (1690-1849)
A válogatáshoz tartozó további könyvek, melyeket most mutatunk be:
Nagykanizsa. Városi monográfia III. (1850-1945)
Nagykanizsa népessége, politikai élete, gazdasága, városirányítása, városgazdálkodása, településszerkezetének és városképének, az oktatásának, irodalmi életének, sajtójának, könyvkultúrájának, képzőművészetének, egyháztörténetének, egyesületeinek, sportéletének egy évszázada ismerhető meg a könyvből. Kiskanizsa, Palin és Korpavár, Miklósfa, Bagola, Sánc, Kis- és Nagyfakos, valamint Bajcsa története teszi teljessé a kötetet.
Kanizsai Enciklopédia
Nagykanizsa információs tára szócikkekben.
Néhány érdekes kanizsai téma: Ants (Hangyák) Thúry Baseball Klub, Botszentgyörgy vára, Cziglenicze-tó, Deák Ferenc emléktáblája, Dencsár-árok, Elpusztult falvak a mai Nagykanizsa területén, Fiáker, Gördövényi tó, Görögkeleti szerb templom, Jazz fesztivál, Kiskanizsa és Nagykanizsa szétválása, Kiskastély, Kossuth téri felüljáró, Lazsnaki-patak kapturája, Nagykanizsai Repülőklub, Osztrák-Magyar Kefegyári Közlöny, Pragerhof-Nagykanizsa vasútvonal, Római halomsírok (tumulusok), Ülőröplabda, Zsigárd
Nagykanizsa város országgyűlési és nemzetgyűlési képviselői
1848 óta megválasztott nagykanizsai képviselők, akikről Károlyi Attila könyve szól: Bója Gergely, Sümeghy Ferencz, Csengery Antal, Unger Alajos, Inkey László, Hertelendy Béla, Hévizy János, Zichy Aladár, Bosnyák Géza, Vizlendvay Sándor, Ujváry Géza, Kállay Tibor, Bethlen István Ilovszky János, Varga Józsefné, Tollár József, Gazsó Sándor, Újvári Sándor, Ördög Ferenc, Tarnóczky Attila, Göndör István, Zakó László, Cseresnyés Péter.
Nagykanizsa város elöljárói
Az 1868-tól Nagykanizsát vezetők életrajzait állította össze Károlyi Attila. A 2005-ben megjelent kötetben szereplők névsora: Halvax József, Belus József, Babóchay György, Vécsey Zsigmond, Sabján Gyula, Krátky István, Simonfay Lajos, Windisch Dénes, Varga József, Nagy József, Molnár Ferenc, Domokos Sándor, Paizs Ferenc, Mátai József, Nagy Lajos, Mózes Pál, Zsoldos Ferenc, Kereskai István, Suhai Sándor, Tüttő István, Litter Nándor.
A válogatáshoz tartozó további könyvek, melyeket a következő levelünkben fogunk bemutatni:
Olvasnivaló a könyvtárban Iskolai Közösségi Szolgálatot teljesítőtől
A könyvtárunk által közzétett kanizsai tartalmak használatát ismerik meg és hasznosítását végzik nálunk diákok.
Reményeink szerint a munkájuk „gyümölcsét” élvezettel fogják „fogyasztani” hírlevelünk olvasói és a város története iránt érdeklődők.
A szombat a családé, a könyvtárban is
Érdemes szombatra időzíteni a könyvtárlátogatást, mert szombatonként a könyv mellé más érdekességet is ajánlunk.
2022. szeptember 24-én a Kálvin téri könyvtárpalotában 9–13 óráig lesz a Könyvtári szombatok harmadik alkalma.
A könyvtári szombatok második programjának vendégei nagy örömmel vették tudomásul az új lehetőségeket. Képes beszámolónk
Az ajánlat nyomtatható változata
Kóstoljon bele a Könyvtári szombatok és a frissen főzött kávé ízébe. Mindkettőt ingyenesen kínáljuk.
Előzetes – Magyar Népmese Napja 2022. szeptember 30.
2022. szeptember 21. – Nemzetközi Békenap
A Nemzetközi Békenapon ezzel a könyvjelzővel leptük meg a könyvtárba látogatókat.
Egy csészényi könyvtár hetente akár többször is
Olvasóink javaslatait várjuk!
Keressük azokat a könyveket, melyek a város története szempontjából fontosak és elektronikusan is közzétehetők. Azokat a művek, melyek ennek a két feltételnek megfelelnek, az érdeklődők elé tárjuk. Olvasóinkat és mindazokat, akik a heti hírlevelünket látják, arra kérjük, tegyenek további javaslatokat.
Horváth Gyula: Kanizsa város története s annak jelen viszonyai (1861)
Nagykanizsa első történeti összefoglalója 1861-től. A kötet érdekes fejezete a „város mezőgazdasági-, iparüzleti-, kereskedelmi statistikája” című rész, amiben alapvető és sokrétű ismeretek találhatók a városról, a tájról, az éghajlatról, a termőföld nagyságáról, a népesség összetételéről, öltözködési szokásairól, egyéb, a korabeli világra jellemző jelenségekről, például az évente született szerelemgyermekek pontos számáról. A kanizsaiak beszédmódját szöveges példákkal illusztrálja. Az iparosok közül többeket bemutat.
Nagykanizsa története a nagy világválság kezdetéig
Nagyobb lélegzetű, máig egyedülálló, a város életének széles területeit bemutató és történetének teljes időszakát megörökítő összefoglaló mű 1929-ből. Az egyes fejezeteket a város akkori jeles alakjai, egyes szakterületek művelői írták. A szerzők még használhatták a később jobbára megsemmisült városi irattári anyagokat. A 19. század második felének és a 20. század első negyedének pótolhatatlan, főként személyi adattárát adja a teljesség igényével készült kötet.
Nagykanizsa. Városi monográfia I. (A kezdetektől 1690-ig)
Az 1994-ben megjelent 464 oldalas munka a város történetének eddigi legnagyobb összefoglalójának első kötete. A természeti viszonyokat, a növény- és állatvilágot bemutató résszel kezdődik. A történeti fejezetekben az időszámításunk előtti évezredektől a korai középkoron át a város török alóli felszabadulásáig, 1690-ig tárgyalja a város történetét. Minden kanizsai elektronikus könyvespolcán ott a helye.
Nagykanizsa. Városi monográfia II. (1690-1849)
Az 2006-os 681 oldalas munka Kanizsa önkormányzatának működését, történeti helyrajzát, mezőgazdaságát, kereskedelmét, demográfiai változásait, kézművességének, egyházainak, művelődésnek, iskoláinak történetét ismerteti. Városunk 1848-49-e külön fejezet. Palin és Korpavár, Miklósfa, Bagola, Sánc és Fakos, valamint Bajcsa története teszi teljessé a kötetet.
A válogatáshoz tartozó további könyvek, melyeket a következő két levelünkben fogunk bemutatni:
– Nagykanizsa. Városi monográfia III. (1850-1945)
– Kanizsai Enciklopédia
– Nagykanizsa város országgyűlési és nemzetgyűlési képviselői
– Cser József: Nagykanizsa a szabadságharc alatt
– Kocsis Katalin: Nagykanizsa 100 zenei emlékhelye
– Nagykanizsa 1956
– Gyarmati Olga – Klaszán Sándor: Nagykanizsa mentéstörténete 1690-2012
– Kaposi Zoltán: Kanizsa gazdasági struktúrájának változásai 1743–1848
Halis Podcast – Könyvtárak az esélyegyenlőségért
Elindult a Halis Podcast legújabb évada, melyben az esélyegyenlőségről és a fogyatékossággal élők könyvtárhasználati szokásairól beszélgettünk. Vendégünk volt Köveskáliné Kucsebár Helén, a Zala Megyei Szivárvány Egyesített Szociális Intézmény Fenyő Otthonának esetfelelőse és Kardos Ferenc, a Mozgáskorlátozottak Nagykanizsa és Vidéke Egyesület elnöke, a városi könyvtár igazgatóhelyettese.
Legújabb podcastunk már elérhető YouTube-on, illetve a nagykar.hu-n, innen letöltve akkor is hallgathatja, ha nincs internet-elérése.
Könyvtári szombatok / Iskoláknak
A szombat a családé, a könyvtárban is
2022. szeptember 17-én a Kálvin téri könyvtárpalotában 9–13 óráig (a Könyvtári szombatok második alkalma).
A könyvtári szombatok első programjának vendégei nagy örömmel vették tudomásul az új lehetőségeket. Szívesen hallgattak mesét, ismerkedtek internetes szolgáltatásainkkal, hallgatták az interaktív történelmi órát és gólyalábaztak velünk. Képes beszámolónk
Érdemes szombatra időzíteni a könyvtárlátogatást, mert szombatonként a könyv mellé más érdekességet is ajánlunk.
A szombati ajánlatunk nyomtatható változata
Kóstoljon bele a Könyvtári szombatok és a frissen főzött kávé ízébe. Mindkettőt ingyenesen kínáljuk.
A Zalai Hírlap kezdeményezésünket összefoglalta olvasóik számára, szeretettel ajánljuk mi is.